استودیو ساناز رییسی
عکاسی لایف استایل

عکاسی مستند

عکاسی مستند اجتماعی اولین بار در قرن 19 در ایالات متحده امریکا برای نمایش زندگی افراد طبقه محروم و ضعیف جامعه به وجودآمد. درواقع محوریت اصلی آن توجه عمومی‌ به مسائل اجتماعی است.

عکاسی مستند از یک سوژه یا داستان جدا صورت میگیرد که در طول برهه های زمانی مختلف اتفاق می‌افتد. شاید گاهی با مفهوم عکاسی خبری به نقاط مشترکی برسد اما در حقیقت عکاسی مستند و عکاسی خبری دو ژانر با ماهیت مجزا هستند. یک عکاس مستند باید تمام تلاشش را برای جلب توجه مردم به مسائل اجتماعی و تحولات پبرامون به کار بگیرد.

چرا عکاسی مستند برای جامعه یک ضرورت است ؟

عکس‌ها توانایی خارق العاده ای در برجسته کردن داستان‌هایی دارند که چندان مورد استقبال مخاطب قرار نگرفته اند . با این تعریف تصور کنید داستان مورد نظر ما کاستی ها و نقاظ ضعف یک جامعه باشد که در حالت عادی چندان مورد توجه مخاطب نیست و با هنر عکاسی به صورت معجزه آسایی برجسته می شود . البته برخی بنیاد ها هم از هنر عکاسان مستند برای به رخ کشیدن تغییرات مثبت جامعه استفاده میکنند. میخواهم این نکته را یادآوری کنم که برای عکاسی مستند لازم نیست تنها روی کمبودها و نقاط سیاه تمرکز کنید گاهی تغییرات مثبت هم به نمایش گذاشته می شوند.

عکاسی اجتماعی همان ابزاری است برخی باورهای عامیانه و واقعیت های تلخ فراموش شده را با بیانی نرم یادآوری میکند.

اگر میخواهید عکاسی مستند اجتماعی را امتحان کنید این نکته را همیشه در پیس زمینه ذهنتان روشن نگه دارید؛ عکاسی مستند در عین ارتباط قوی با مردم، شان و احترام آنها را زیر سوال نمیبرد. اگر قرار است نکته سیاهی از جامعه مثل فقر به تصویر کشیده شود، نباید شخص فقیر بعنوان قربانی نقش سوژه اصلی را بر گردن بگیرد. یکجورهایی عکاسی مستند با تحریک احساسات مخاطب و سواستفاده از آن میانه ای ندارد .

اگر مخاطب حس کند اعتماد و احساسش در راستای هدف شما بعنوان عکاس مورد استفاده قرار گرفته علاوه بر اینکه تصویر شما برایش جذاب نخواهد بود بلکه ترجیح میدهد از چند فرسخی هیچ عکس مستندی رد نشود .

هدفتان را قبل از رفتن در محیط مورد نظر مشخص کنید، چون عکاسی مستند فرآیندی سریع و لحظه ای است که شما با خلاقیت و زاویه مناسب در لحظه ای طلایی ثبت می کنید. شما باید آمادگی ذهنی لازم را برای ثبت یک لحظه خیلی کوتاه داشته باشید، زیرا شاید آن لحظه هرگز تکرار نشود و دیر جنبیدن شما و آماده نبودن ذهن تان ممکن است یک لحظه واقعا مهم را از شما بگیرد و سالها حسرت از دست دادنش را بخورید.

پس از مشخص شدن هدف اگر برای عکاسی از مراسم بومی و مذهبی و دیگر مراسم مختص به منطقه مورد نظر می روید بهتراست تحقیق کنید. با این کار شما آگاه می شوید که چه مراسم و رویدادی را ثبت می کنید، این آگاهی به شما کمک می کند تا با درک واقعه بدانید از چه نشانه ها و المان هایی برای رساندن بهتر مفهوم در کادر خود استفاده کنید تا برای مخاطبانتان هم قابل درک باشد.

به سوژه های خود خیلی نزدیک شوید. با نزدیک شدن به سوژه درک شرایط برای شما بهترشده و شما جزئی از محیط می شوید نه یک ناظر که درکی از شرایط ندارد. این شرایط چنین می طلبد که شما از لنز واید استفاده کنید. مکان هایی که شما عکاسی می کنید می توانند خیابان ، مراسم ها، فضای خصوصی خانه ها و فضاهای بسته باشند، پس شما برای نزدیک شدن به سوژه ها به لنز مناسب که در اینجا لنز واید است نیاز دارید.

استودیو عکاسی

گاهی برای گرفتن عکس نیاز به برقراری ارتباط با سوژه دارید، در برخی شرایط اگر بخواهید از سوژه فوراً عکس بیاندازید با مقاومت مواجه خواهید شد که این عمل باعث میشود سوژه اجازه عکاسی به شما ندهد و حتی این حس اضطراب و استرس می تواند برای خود شما و تجهیزات شما دردسر ساز شود . خودتان را جای سوژه بگذارید، اگر یک شخص از شما در شرایطی که دوست ندارید ( پوشش نامناسب ، هنگامی که با خانواده هستید ) فوراً عکس بگیرد و برود، شاید در این شرایط احساس بدی به شما دست دهد و مانع کارعکاس شوید و حتی درخواست پاک کردن عکس را داشته باشید. وقتی شما به عنوان یک عکاس این شرایط را نمی پذیرید توقع پذیرش را از مردم عادی نداشته باشید. ارتباط گرفتن با سوژه و بگو مگویی دوستانه باعث احساس امنیت و آرامش برای فرد یا افراد مورد نظر شما می شود این همرنگی شما با مردم باعث میشود بعد از چند دقیقه سوژه بدون توجه به حضور دوربین به کار خود ادامه دهد و حتی در گرفتن عکس با شما همکاری کند، برای گرفتن عکس در حریم خصوصی مردم مانند خانه های روستایی و شهری شما مستلزم برقراری این ارتباط هستید.

زمانی که عکسی را از زندگی شهری و روستایی، محیط کار، مناطق جنگ زده و غیره، ثبت می کنید با استفاده از المان های محیط و اطراف می توانید به عکس قدرت بیشتر دهید و مفهوم بیشتری در آن بگنجانید. شما به یک محیط روستایی رفته و قصد دارید مردم را به تصویر بکشید، اگر از مردم روستا به تنهایی عکاسی کنید فقط عکسی دارید از یک شخص با پوشش روستایی که شاید هدف شما از عکس را کاملاً انتقال ندهد و نتوانید مفهوم خودتان را به خوبی در آن بگنجانید، ولی اگر همان شخص را با المان هایی از جمله بافت دیوار، لوازم منزل و تزئینات یک خانه ی روستایی که برخواسته از مذهب، عقاید و سلایق و حتی مایحتاج است در کادر داشته باشید می توانید ذهنیتی از سبک زندگی آن منطقه به مخاطب خود انتقال دهید و مفهوم بیشتری را درعکس خود بگنجانید.

در عکاسی مستند محتوا نقش مهمی را ایفا می کند، عکس شما حتی اگر ترکیب بندی مناسبی داشته باشد بدون محتوا نمی تواند یک عکس مستند خوب باشد.

شما در لحظه پس از پیدا شدن محتوای مناسب باید ترکیب بندی کنید و تکنیک مناسب را در لحظه انتخاب و اجرا کنید. ذهن شما باید آماده باشد تا با پیدا شدن محتوا بتواند در هر محیط و هر لحظه ترکیب بندی مناسب را انجام دهد.

 

استودیو عکاسی

با توجه به سختی سبک مستند اجتماعی برای موفقیت در این شاخه از عکاسی باید صبور باشید و منتظر لحظه ی طلایی برای ثبت بایستید. وقایع مستند برنامه ریزی نشده هستند و شاید هر لحظه رخ دهد وامکان دارد خیلی دیراتفاق افتد. شما برای رسیدن به هدف زمان بندی دقیقی ندارید، پس صبور باشید تا به اهدافتان برسید.

استودیو عکاسی ساناز رییسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست